Hydraulik Warszawa czystość wody

Każde dziecko wie, że woda to składnik niezbędny do życia. Człowiek potrzebuje czystej wody, dlatego ta płynąca z naszych kranów w łazienkach i kuchniach, dostarczana do naszych domów przy pomocy wodociągów musi odpowiadać określonym normom i być bezpieczna dla naszego zdrowia.

Wiele osób sądzi, że oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody są wystarczającą gwarancją jakości wody. Nic bardziej mylnego! Badania i obserwacje eksploatacyjne wodociągów przeprowadzone na całym świecie potwierdzają ogromny wpływ stanu rur, w szczególności korozji rurociągów na czystość wody. Polskie rurociągi wodne w ogromnej większości wykonane są z rur stalowych ocynkowanych, które niestety także podlegają korozji. Już kilka dekad temu w UK potwierdzono wpływ korozji na stan wody w gospodarstwach domowych.

bakterie legionella bakterie legionella 2 bakterie legionella 3

Brytyjskie prace badawcze (Centre for Applied Microbiological Research and Public Health Laboratories Services) i ich wyniki potwierdziły niezaprzeczalnie, że stal jest materiałem stwarzającym dogodne warunki do tworzenia się kolonii bakterii zwanej Legionella, niebezpiecznej dla ludzkiego zdrowia.

Mikroorganizmy (drobnoustroje, bakterie itp.) zawarte w wodzie pitnej osadzają się cienką warstewką na wewnętrznych ściankach rur stalowych. Warstwa ta to tzw. Biofilm. Powstanie Biofilmu i dalsza kolonizacja organizmów powoduje pogorszenie się smaku wody, jej koloru (przejrzystości), zapachu oraz uwidacznia się powstawaniem korzucha na lustrze wody. Takie objawy pozostawione samym sobie sprzyjają wyhodowaniu Legionelli. Temperatura wody zimnej powyżej 20 stopni C i wody ciepłej użytkowej, poniżej 55 stopni C dodatkowo sprzyjają powstawaniu bakterii.

Przeciwdziałaniem takiemu stanowi rzeczy jest stosowanie rur miedzianych izolowanych oraz uruchamianie programu antybakteryjnego w odniesieniu do ciepłej wody. Program ten polega na okresowym podniesieniu temperatury wody w zasobnikowych podgrzewaczach. Nowoczesne kotłownie posiadają w regulatorach kotłowych taki program, zamontowany fabrycznie. W czasie eksploatacji kotłowni program ten co pewien czas podnosi temperaturę wody w podgrzewaczu niszcząc bakterie i inne drobnoustroje, które wraz z drobnymi zanieczyszczeniami osadzają się (są wyłapywane) na elektrodach, zamontowanych w zasobniku. Jednakże podstawowym przeciwdziałaniem jest stosowanie wspominanych wcześniej rur miedzianych, które zapobiegają osadzaniu się kolonii bakterii oraz kamienia na wewnętrznych ściankach rur. Ponadto miedź sama w sobie jest materiałem o właściwościach antybakteryjnych.Zalety stosowania rur miedzianych:

W Europie Zachodniej od wielu lat do budowy wodociągów i instalacji hydraulicznych stosowano rury stalowe ocynkowane. Przy tej okazji przeprowadzono badani, które dowiodły, że instalacje wykonane z rur stalowych ocynkowanych korodują po 10 latach eksploatacji. Niezbitym dowodem jest osadzanie się kamienia i zarastanie przekroju rur i przewodów. Tymczasem, gdy podczas budowy instalacji sanitarnej wykorzystuje się rury miedziane, problem ten nie występuje dzięki ich gładkiej powierzchni ścianek wewnętrznych.

Instalacje zaprojektowane z miedzi i prawidłowo wykonane są eksploatowane są nie dod zniszczenia-tak mówi reklama, po części zgadzam się z tymi zaletami, po części nie do końca jestem przekonany. Jest to związane z tym, że na naszym rynku "nowoczesne" instalacje występują od niedawna. Moim zdaniem o każdej rzeczy można się wypowiadać jeśli minie odpowiednio długi okres czasu testowania, a nie zapewnienia producenta i atesty, bo z tym różnie bywa. W przypadku instalacji hydraulicznych, czy to miedzianych , czy z plastiku powinno upłynąć parę dziesięcioleci testowania w praktyce, aby dać rzetelną opinię o instalacji. Nade wszystko wszelkie technologie wykonania instalacji są "dobre" jeśli są prawidłowo wykonanea resztę tak na prawdę trudno przewidzieć, choć reklama mówi inaczej. Na peno nie powinno robić poszczególnychn odcinków instalacji z różnych materiałów, np: miedzianej i stali ocynkowanej. Jest tak ponieważ jony miedzi wyżerają ocynk i robią sito z rur.

« powrót

do góry strony